EKSPERTIZĖ IR ŽALOS ĮVERTINIMAS
EKSPERTIZĖ
Jeigu kilo gaisras arba turtas buvo užlietas vandeniu dėl patalpų savininko kaltės, o turtas nebuvo apdraustas, nuostolių už šį įvykį atlyginimo niekas neapmoka ir savininkui ekspertizės nereikia. Tačiau yra ir išimčių, todėl geriau paskambinti AMI Stilius telefonu +370 64 688 490, ir gauti nemokamą konsultaciją.
Ekspertizė yra atliekama po gaisro ir (arba) užliejimo tada, kai
- daroma prielaida, kad yra įvykio kaltininkas, iš kurio numatyta gauti kompensaciją už remontą.
- norint gauti draudimo išmoką
Ekspertizės tikslas - kaltininkui ar draudimo įmonei pateikti finansinį dokumentą, turintį teisinę galią dėl kompensacijos gavimo už padarytą žalą.
Preliminarūs ekspertizės iniciatoriaus veiksmai įvertinant gaisro ar užliejimo padarytą žalą
Kad tyrimas dėl gaisro ar užliejimo būtų tinkamai atliktas pagal visus nustatytus standartus, jos iniciatoriui reikia atlikti keletą išankstinių veiksmų.
Pavyzdžiui, po užliejimo ar gaisro bute ar biure, pirmiausia reikia paskambinti valdančiosios pastato įmonės atstovui, kad jis surašytų aktą, kuriame būtų nurodyti visi sugadinimai ir žala turtui.
Ekspertizės iniciatorius privalo įsitikinti, kad tame akte būtų įrašyta visa žala, padaryta patalpoms ir viskam, kas yra patalpose: baldams, prietaisams, kiliminėms dangoms ir pan. Kuo tiksliau bus aprašyta žala, tuo mažiau ginčytinų klausimų kils ateityje. Geras aprašymas yra toks, kai yra nurodomas pažeidimų mastas, surašomi prietaisų gamintojų pavadinimai ir kita, net pažeisto turto spalva.
Žinoma, jei paskambinsite AMI Stilius telefonu +370 64 688 490 gausite išsamias instrukcijas, kur kreiptis norint gauti apžiūros aktą ir kas turėtų atsispindėti šiame dokumente.
Surašius aktą, iniciatorius skambina mums, kad sutartume laiką ekspertizės atlikimui.
Jei bus nustatytas incidento kaltininkas, pageidautina, kad jis dalyvautų.
Jei ekspertizės iniciatorius yra kaltininkas, tada jis turi pasirūpinti priešingos nukentėjusios pusės buvimu.
Šie veiksmai būtini, jei žalos atlyginimas bus sprendžiamas teisme.
5 EKSPERTIZĖS ETAPAI PO GAISRO AR UŽLIEJIMO, KURIUOS INICIATORIUS TURI ŽINOTI
Dažnai, pasamdant mažai kvalifikuotą ar nesąžiningą ekspertą, daug nuostolių praleidžiama, o tai gali sumažinti žalos sumą daugiau nei 50%. Todėl suinteresuotai šaliai reikės pasirūpinti, kad į viską būtų atsižvelgiama.
1. Apžiūrėti visas ugnies ir (arba) vandens pažeistas vietas ir nufotografuoti visas paveiktas vietas. Dar geriau yra filmuoti. Nuotraukos ir vaizdo įrašai yra dokumentiniai pažeidimų įrodymai, aprašomi ekspertizėje. Atliekant pakartotinę ekspertizę, kuri gali būti užsakyta kitos konflikto pusės, tos nuotraukos ir vaizdo įrašai yra svarus argumentas palaikantis pirmąjį tyrimą.
2. Siekiant tiksliau nustatyti nelaimės kaltininką, vykdomi tyrimai, siekiant padėties priežasčiai nustatyti. Ekspertas teisiškai nenustato konkretaus fizinio ar juridinio asmens, kalto dėl įvykio, ir jo kaltės laipsnio.
Yra nustatomi defektai, kuriuos turtas patyrė įvykio metu ir jį šalinant . Pavyzdžiui, gesinant gaisrą vandens žarna pažeidė linoleumo grindis. Esant tokiai situacijai, ekspertas fiksuoja, kad vi-sas linoleumas kambaryje turi būti pakeistas.
Nustačius, ką galima atkurti ir ką reikia pakeisti, nustatoma suma (apskaičiuojama pagal vidutinę rinkos vertę) kurios reikia, kad būtų padengta žala po buto, biuro, viešųjų ar gamybinių patalpų užliejimo ir (arba) gaisro. Be sąnaudų medžiagoms ir reikalingų darbų kainos apskaičiavimo, atsižvelgiama ir į papildomus darbus. Pavyzdžiui, šiukšlių išvežimas, naujų medžiagų pristatymas, transportos ir kitos išlaidos.
Į tyrimo išvadas įeina nelaimės priežasčių identifikavimas ir restauravimo bei remonto sąmatos.
Ekspertizėje yra visa reikalinga informacija, kurios niekada nebūna daug, ypač ginčytinose situacijose, kai priešinga pusė reikalauja papildomos ekspertizės arba atlikto tyrimo įvertinimo. Jei šalys susitaria gražiuoju, vis tiek reikia ekspertizės, nes žmonių nuomonės keičiasi, o ekspertizė yra dokumentas, kurio pagrindu galite kreiptis dėl skolų išieškojimo.
Jei sandėlis ar kita vieta, kur prekės buvo laikomos pardavimui sudegė arba buvo užtvindytas, kai kurias prekes galima išsaugoti.
Esant tokiai situacijai, eksperto užduotis yra suskirstyti prekes s į dvi kategorijas: atkuriamas ir skirtas utilizavimui.
AMI Stilius ekspertai skirsto prekes kartu su nukentėjusiąja puse. Ir tik nukentėjusi-oji pusė priima sprendimą dėl prekės atkūrimo ir utilizavimo.
Žalos dydis prekei, kurios negalima atkurti, yra nustatomas pagal vidutinę šios prekes rinkos kainą, pridėjus jos utilizavimo kainą. Nerestauruojamo daikto utilizavimo kaina priklauso nuo prekės. Pavyzdžiui, sugadintų maisto produktų, akumuliatorių ar gyvsidabrio lempų utilizavimo kainos yra skirtingos.
Žalos dydis atkuriamoms prekėms priklauso nuo restauravimo kainos, pridėjus transportavimo paslaugas ir saugojimą.
AMI Stilius nukentėjusios šalies prašymu gali paimti atkurtas prekes realizavimui.
Prekių pardavimui turime pakankamai galimybių ir pajėgumo. Norėdami daugiau sužinoti apie tai skai-tykite skyriuje „Prekių pardavimas“ arba paskambinkite mūsų konsultantui telefonu +370 64 688 490.
© BMS Baltic. All Rights Reserved